20 skutecznych porad, jak nie pisać pracy dyplomowej

Pisanie pracy dyplomowej jest jak brazylijska telenowela. Wydaje się, że ciągnie się w nieskończoność, a minęło dopiero 20 minut (pisania lub oglądania). Kiedy myślisz, że to już koniec, zawsze następuje jakiś zwrot akcji, który przedłuża magiczne zakończenie. W przypadku pracy może to być za krótki rozdział czy zbyt mało uczestników badania.


Jako że mamy za sobą pracę licencjacką i jesteśmy w trakcie pisania magisterki, postanowiłyśmy spisać nasze rady, jak nie pisać pracy dyplomowej. Oto 20 skutecznych porad!

1. Mów wszystkim, jakie to pisanie pracy jest trudne.

Kiedy powiesz o tym każdej napotkanej osobie, zrozumie ona, z jak trudnym i ambitnym zadaniem przyszło Ci się mierzyć. Z pewnością też doceni to, co robisz dla dobra ludzkości.

2. Wykup netflixa

Zaufaj nam. Nie napiszesz dobrej magisterki, jeśli nie obejrzysz minimum 6 odcinków dowolnego serialu dziennie. Poza tym, nie samą pracą człowiek żyje i też potrzebuje przerwy. 

3. Zaloguj się na wszystkich możliwych portalach społecznościowych i przeglądaj je na bieżąco

Przecież musisz wiedzieć, co się dzieje w świecie! Zwłaszcza, co robią Twoi znajomi. A co, jeśli przez pisanie pracy nie zauważysz, że Twoja koleżanka z przedszkola właśnie idzie do teatru?

4. Pij herbatę co 5 minut... 

To może być dowolny napój, bylebyś pamiętał o nawadnianiu organizmu i częstym rozprostowywaniu kości.

5. … a do lodówki zaglądaj co 10 min

Żeby umysł dobrze pracował, potrzebuje odpowiedniej ilości pokarmu. Nie zapominaj o tym nawet w czasie pisania. Chyba nie chcesz nabawić się choroby?

6. Melduj na bieżąco swojemu/swojej bff o każdym, nawet najmniejszym postępie w pracy

Lepiej przeżywamy każde wydarzenie, jeżeli możemy je z kimś dzielić. Poza tym, jeżeli on/ona również pisze prace, to taka zdrowa rywalizacja wyjdzie Wam tylko na dobre. Pamiętaj, że Twoi znajomi bacznie wypatrują jakichkolwiek wieści o Twoich postępach.

7. Idź na zakupy

Tym bardziej, jeśli piszesz w czasie wyprzedaży. Praca dyplomowa, owszem, jest ważna. Ale jak dostaniesz zaproszenie na imprezę, to raczej się w nią nie ubierzesz, prawda?

8. Przeżywaj załamanie nerwowe minimum raz dziennie

Jeśli są wzloty, to muszą być i upadki. Załamanie nerwowe pełni funkcję swego rodzaju katharsis, które oczyszcza ciało i duszę.

9. Powtarzaj “Ja tego nie napiszę!” co godzinę (co najmniej)

Jeśli to powiesz, Twój mózg zacznie automatycznie pracować, by pokazać Ci, że jednak napiszesz tę pracę. Nie zapominaj również o bliskich Ci osobach. One oczekują, że będziesz im to powtarzał, by później z satysfakcją wytknąć Ci tę rażącą pomyłkę.

10. Oglądaj memy co 20 minut

Memy stały się częścią naszej kultury jak niegdyś obrazy. Musisz być więc z nimi na bieżąco, by wiedzieć, co jest na czasie. Pisanie pracy nie zwalnia Cię z tego obowiązku.

11. Posprzątaj cały dom

Kurz nie pyta, czy akurat piszesz pracę, czy też nie. Kurz i brud po prostu się pojawiają, a chyba nie chcesz, by w Twoim domu zalęgły się pająki i myszy? Co więcej, sprzątanie jest świetnym sposobem na odpoczynek dla umysłu po trudach pisania. 

12. Włącz muzykę, która sprawi, że urządzisz prywatny pokaz "Dirty Dancing"

Możesz włączyć relaksującą muzykę do pisania pracy. Ale po co, jeśli możesz włączyć dobrą i skoczną nutkę, dzięki której będziesz wywijał przed komputerem niczym Patrick Swayze i Jennifer Grey? Taka aktywność fizyczna z pewnością pomoże Ci w dalszym pisaniu.

13. Rób sobie przerwę na serial po każdym napisanym akapicie

Odcinek serialu za każdy napisany akapit - czyż to nie układ idealny?

14. Koniecznie sprawdź jeszcze raz social media, może pojawiło się coś nowego?

Może i piszesz pracę, może wymaga to skupienia. Ale nie możesz dopuścić, by ominęły Cię ważne wydarzenia z życia Twoich znajomych!

15. Znajdź minimum 500 pozycji do bibliografii zanim zaczniesz pisać

Grunt to dobre przygotowanie. Po co pisać, jeśli można znaleźć kolejną książkę, która wzbogaci Twoją bibliografię?

16. Unikaj spotkań z promotorem – w ten sposób konieczność pisania pracy magicznie odłoży się w czasie

Nie chodź na spotkania z promotorem. Jeśli widzisz go na korytarzu, natychmiast się schowaj! Dzięki temu zapomni on o Tobie, a Ty będziesz miał więcej czasu na spokojne pisanie pracy. A im więcej będziesz go unikał, tym więcej czasu skradniesz.

17. Szanuj własne zdrowie i rób sobie drzemki co 2 godziny

Praca pracą, ale to zdrowie jest najważniejsze. Pisał o tym już Jan Kochanowski, chyba warto zaufać takiej osobistości? Każdy wie, że sen jest dobry dla zdrowia. Korzystaj więc z tych rad i ucinaj sobie częste drzemki podczas pisania.

18. Zadawaj sobie trudne egzystencjalne pytania

Nigdy nie jest za późno, by zastanowić się nad swoim życiem. Skąd przychodzimy? Dokąd zmierzamy? Jaki jest cel naszego istnienia? Czy mam wysoki iloraz inteligencji emocjonalnej? Czy on/ona mnie kocha?

19. Zabierz się za pisanie dopiero, gdy promotor zacznie grozić niezaliczeniem semestru 

Czymże jest życie bez emocji i adrenaliny? Dostarcz jej sobie także podczas pisania pracy. Na koniec będziesz miał większą satysfakcję, że jednak, pomimo wszystkich przeciwności losu, udało Ci się napisać ja na czas.

20. Żyj błogo ze świadomością, że praca dyplomowa to pikuś i przecież napiszesz to w jedną noc

Przecież każdy to wie. Co, ja nie napiszę magisterki w jedną noc?!


A teraz, napełniony dawką wiedzy o tym, jak nie pisać pracy dyplomowej, możesz siadać do jej spokojnego pisania :)

Komentarze