17 rozważań o byciu liderem

Każdy z nas zna taką osobę, która zawsze musi się wyróżnić. Taki typ zawsze musi wtrącić swoje 3 grosze i zawsze pierwszy wyrywa się do odpowiedzi.  

Dla niektórych ulubieniec, prawdziwy ideał, dla innych prawdziwy wróg i najbardziej irytująca osoba na świecie. 

O kim mowa? O liderze.  

Jaka jest jego rola w grupie? Jakie są cechy dobrego lidera? A jakim liderem nie być? 


Źródło: https://pixabay.com/pl/ikona-lider-przyw%C3%B3dztwo-prowadzi%C4%87-1623888/


Brałyśmy kiedyś udział w ciekawej grze. Osoby z naszej klasy siedziały w kółeczku. Naszym zadaniem było usadzenie się według kolejności alfabetycznej. Przecież to proste! Szkopuł polegał na tym, że tylko jedna osoba mogła stać w jednej chwili. Czyli manewr, że wszyscy od razu się przesiadają odpada. Gra miała na celu wyłonienie lidera, osoby, która tak pokieruje wszystkimi, że zadanie zostanie wykonane.  

W naszej grze szybko inicjatywę przejęły 2 osoby, z których jedna została przewodniczącym klasy. Ale czy był to prawdziwy lider? A może osoba, która tylko lubi się rządzić? 

Przeskanujmy ten temat niczym najnowocześniejszy (i działający) rentgen.  


Jaka jest rola lidera w grupie?


 1. Lider nie tylko przewodzi grupie, lider pracuje razem z nią. Nie mówi "wy", tylko "my". Jest częścią grupy, z którą się identyfikuje.
 2. Słucha swoich ludzi, a nie tylko słyszy, co do niego mówią. Bierze sobie do serca ich uwagi i komentarze i wprowadza je w życie. Zachęca każdego do wyrażania swojej opinii, bardziej słucha niż mówi.  
 3. To on jest tą osobą, która nie powinna się bać podejmowania ryzyka. To lider wiedzie grupę w innym, zupełnie nowym kierunku, co zawsze jest ryzykowne. "Prawdziwy raj można osiągnąć tylko po przekroczeniu pewnych barier i granic." - Iga  
 4. Lider stale motywuje do pracy. Nie tylko na początku, ale przede wszystkim wtedy, kiedy po dłuższym działaniu zapał do pracy maleje.  
 5. Inspiruje swoich ludzi do rozwoju (a nie tylko wzrostu). Nie chodzi tylko o osiągnięcie wyznaczonego celu, ale o indywidualny rozwój każdego członka zespołu.  
 6. Lider przejmuje inicjatywę. To on podejmuje decyzję o wypłynięciu na głębokie wody błękitnego oceanu.  
 7. Wyznacza kierunek i wizje działania. Ustala cele i powołuje zespół, który z czasem staje się, jak rodzina. Jasno określa swoje wymogi wobec pracowników.  
 8. Obserwator i sędzia. Ocenia prace zespołu, jego kwalifikację i dostosowuje zasoby i zadania. Do niego też należy ocena pracy i realizacji celów.  
 9. Zna swoich pracowników. Nie tylko ich zdolności, ścieżkę kariery zawodowej i odbyte staże. Ale przede wszystkim ich osobowość (może też znak zodiaku albo nawet kosmogram). Wie, czego chcą od życia i jakie są ich wartości.  


"Z jednej strony lider powinien być sercem i duchem. Z drugiej linijką, kalkulatorem i ołówkiem" - Iga 

Niektórzy rodzą się z naturalnymi predyspozycjami do bycia liderem. Polecane znaki zodiaku: Lew, Skorpion i Strzelec. 

Inni aspirują, by nimi być. Inni są do tego zmuszani.Jakie cechy ma dobry lider? 

 1. Otwartość umysłu i wszechstronność myślenia. Lider musi wiedzieć wszystko i na wszystkim się znać, żeby podejmować dobre decyzje. Szybko reaguje na zmiany. 
 2. Autentyczność. Nie kreuje się na chodzący ideał. Nie boi się mówić o swoich wadach, błędach czy porażkach. 
 3. Altruizm. Prawdziwy lider nie myśli o sobie. Skupia się na swoich ludziach i ich potrzebach.  
 4. Zasadniczość i spójność. Trzyma się swoich zasad i wartości. Nie zmienia ich pod wpływem chwili lub kiedy jest to wygodne. Jego działania są spójne z wyznaczonymi celami. Nie rzuca słów na wiatr. To samo myśli, mówi i robi. 
 5. Dobry mówca. Potrafi dotrzeć słowem do każdej osoby. Wszyscy go zrozumieją, mówi jasno i precyzyjnie. Dostosowuje język do słuchaczy. Mówi, by motywować, a nie by karać. 
 6. Opanowanie. Lider radzi sobie w sytuacjach stresowych. Nie ulega sytuacjom skrajnym – nie załamuje się porażkami i nie popada w hurraoptymizm po zwycięstwach.  
 7. Umiejętność współpracy z innymi. Lider nie działa sam, jest częścią grupy, w której każdy jest inny, inaczej myśli, inaczej działa.  
 8. Demokratycznie wybrany. Lider nie może być samozwańczy. Jego grupa musi go wybrać i akceptować na tym stanowisku. Muszą widzieć w nim autorytet. 

Czy posiadanie tych cech zagwarantuje mi bycie dobrym liderem? 

Mogłoby się wydawać, że tak. Życie pisze jednak różne scenariusze i czasem osoba posiadająca wszystkie te cechy może nie być dobrym liderem. Może być też tak, że ktoś nie ma żadnej z tych cech, a jest świetnym liderem.  

#życie 

Czy liderowanie i miłość idą ze sobą w parze? 

Zdaniem Umaira Haque (btw założyciela opiniotwórczego BUTIKU doradzającego w kwestii strategii – dobry przykład copywritingu) tak. W swoim artykule w Harvard Business Review Polska wyjaśnia, że prawdziwe przywództwo to tak naprawdę akt miłości.  
Myślałeś kiedyś w ten sposób o przywództwie? 


Lista cech dobrego lidera jest długa. Dodaj do tego role, jakie powinien pełnić w grupie, a dojdziesz do wniosku, że to zadanie dla nadczłowieka. No bo jak jedna osoba miałaby to wszystko ogarnąć? 

Dlatego najłatwiej jest stać biernie z boku i się nie wychylać. Łatwiej jest zostawić przewodzenie innym, nawet tym, którzy się do tego nie nadają, byle tylko samemu mieć spokój. Dlatego czasem (a może nawet często) na fotelu lidera zasiadają osoby, które nie mają do tego predyspozycji.  

Liderzy są jednak wśród nas, tylko nie zawsze to dostrzegamy. Czasem zwykłe wyjście na miasto objawia lidera. To osoba, która w środku nocy potrafi ustawić kolejkę ludzi (np. w kebabie) tak, by chodzili jak w zegarku.  

Bo jeżeli lider zawodzi, to cały zespół zawodzi...  

Komentarze