Jak gadać, by się dogadać? 19 zasad dobrego rozmówcy

Świat pędzi do przodu. Możemy polecieć w kosmos. Za pomocą smartfona możemy zrobić praktycznie wszystko. Już niedługo roboty będą nas wyręczały w każdej czynności. A podróżowanie po całym świecie przestało być czymś niezwykłym, teraz to normalne.  

Świat pędzi do przodu. A człowiek? Czy też się zmienia?  

Czy nie zapominamy czasem o tej najważniejszej komunikacji – komunikacji z drugim człowiekiem

Z naszych obserwacji wynika, że jako ludzie mamy poważny problem z dogadywaniem się z drugim człowiekiem. Łatwiej jest przecież zamówić pizzę przez internet niż zadzwonić do pizzerii. "Bo ja się nigdy nie mogę z nimi dogadać!". Łatwiej jest coś napisać niż wydusić z siebie tych kilka słów. 

Nasze umiejętności komunikacyjne wcale się nie poprawiają. A wręcz się pogarszają!

Dlatego dzisiaj przedstawiamy Ci 19 zasad dobrego rozmówcy.  

Weźmy za przykład sytuację, którą każdy kiedyś przeżywał. Opowiadasz najlepszej kumpelce/najlepszemu kumplowi o swojej nowej miłości. Ktoś (lub coś) zdobył Twoje serce i musisz natychmiast komuś o tym opowiedzieć. Jak się za to zabrać? 
1. Pamiętaj, że ile ludzi, tyle opinii. 
Zanim rozpoczniesz rozmowę, przygotuj się, że Twój rozmówca może mieć zupełnie inne zdanie niż Ty. Nie każdy musi się z Tobą zgadzać. Nie każdy musi uważać, że Twój ukochany jest najprzystojniejszym mężczyzną na świecie. A jeśli już dojdzie do różnicy zdań, to... 


2. … nie kłóć się, tylko wysuwaj racjonalne argumenty.
Krzykiem niczego nie załatwisz, ale siłą argumentów już tak. Pamiętaj jednak, że "Jesteś głupi" to nie argument. 

3. Nie umniejszaj intelektualnie drugiej strony. 
Nigdy nie wychodź z założenia, że Twój rozmówca jest od Ciebie głupszy. A co, jeśli jest mądrzejszy? 

4. Nie wymądrzaj się.
Nie udawaj najmądrzejszego człowieka w całej galaktyce, bo na ten tytuł trzeba sobie zasłużyć. Nie udawaj, że wiesz o swojej miłości dosłownie wszystko. 

5. Dostosuj język do rozmówcy. 
Szefowi raczej nie powiesz, że Twój chłopak ma niezły tyłeczek, ale kumpelce już tak. 

6. Nie powtarzaj się.
Bądź wyrozumiały dla swojego słuchacza i nie katuj go pięciokrotnym opisem swojej randki. Nawet najciekawsza historia staje się nudna, kiedy słyszysz ją siódmy raz. 

7. Zaangażuj słuchacza.
Nawet najbardziej wytrwały słuchacz może się znudzić podczas słuchania dwugodzinnego monologu. Dlatego zadawaj mu pytania, rób przerwy i zmieniaj ton głosu. Jeśli go zaangażujesz, będzie Cię lepiej słuchał i nie uśnie podczas słuchania poematów na temat błękitu oczu Twej miłości. 

8. Mów prostym językiem.
Pamiętaj, że Twoje słowa mogą być różnie rozumiane i interpretowane. Dlatego najlepiej mów wprost, prostym językiem. Każde niedopowiedzenie automatycznie pobudza wyobraźnię. 

Każdy medal ma dwie strony, więc... 

Jak być dobrym słuchaczem? 
9. Miej otwarty umysł i szanuj opinie innych.
Po co tracić czas na kłótnie o to, kto ma rację? 

10. Zapamiętuj to, co ktoś do Ciebie mówi.
Jedną z najgorszych rzeczy, które możesz usłyszeć to: "Bo Ty mnie nigdy nie słuchasz!". Albo "Przecież już Ci to kiedyś mówiłam!".
3 maja 2007 roku o godzinie 12.54 powiedziałeś, że jestem gruba. I co Ty na to?

11. Słuchaj aktywnie.
Parafrazuj i zadawaj pytania, by lepiej zrozumieć swojego rozmówcę. Najlepiej te otwarte, a nie tylko pytania, na które można odpowiedzieć "tak" lub "nie". No chyba że to pytanie "Czy wyjdziesz za mnie?". Wtedy wal śmiało.

12. Utrzymuj kontakt wzrokowy.
Pamiętaj jednak, żeby z tym nie przesadzać. Zbyt długie i intensywne wpatrywanie się w oczy może skrępować Twojego rozmówcę. Takie zachowanie może być akceptowane na randce, ale to chyba nie jest cel każdego Twojego spotkania? A jeśli nie chcesz uchodzić za prześladowcę, nie wpatruj się w oczy drugiej strony dłużej niż przez 70% czasu rozmowy (tak mniej więcej). 

13. Stosuj postawę otwartą.
Odpowiednia mowa ciała to klucz do sukcesu. Jeżeli kogoś słuchasz, to nie krzyżuj rąk, bo to znak, że coś Ci się nie podoba lub najzwyczajniej w świecie się nudzisz. Nie podpieraj też głowy rękami, chyba że chcesz szybko zasnąć.  

14. Nie bądź wujkiem dobrą radą.
Nie udzielaj drugiej osobie rad, bo może to mieć zupełnie inny skutek niż planowałeś. Nie wiesz, jak sam zachowałbyś się w tej sytuacji. Może Ty nigdy nie umówiłbyś się z tą dziewczyną, ale Twojemu kumplowi ona się podoba. Uszanuj to.  

15. Wysłuchaj rozmówcy do końca.
Nie krytykuj, zanim nie usłyszysz wszystkiego i nie zrozumiesz w pełni sytuacji. Najłatwiej jest oceniać, kiedy się tylko stoi z boku. Może ta dziewczyna też skradłaby Twoje serce? 16. Nie oceniaj jednoznacznie.
Zastanów się, jakie są argumenty za i przeciw? Może on dużo je, ale czy znajdziesz gdzieś lepszego towarzysza zakupów? 

17. Zastanów się, jaki jest cel tej rozmowy?
Czego Twój rozmówca od Ciebie oczekuje? Może zamiast Twojej rady potrzebuje po prostu wysłuchania? Może wie i bez Twojej opinii, że ten związek nie ma sensu? 

18. Licz się ze słowami.
Możesz być szczery, ale pamiętaj, że słowa mogą być niczym nóż wbity prosto w serce. Z drugiej strony mówienie dokładnie tego, co druga osoba chce usłyszeć nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.  

19. Doceniaj, gdy ktoś chce z Tobą porozmawiać na ważne tematy.
To prawdziwy zaszczyt, gdy ktoś odsłania przed Tobą wszystkie swoje myśli. 


Jak widzisz, z dobrą rozmową jest jak z tangiem. Trzeba dwojga.

Czyli od dzisiaj ćwiczymy komunikację interpersonalną, jako rozmówca i jako słuchacz.  Dlaczego komunikacja jest taka ważna? Na pewno wiesz, że liczba rozwodów z roku na rok się zwiększa. Podobnie jak liczba singli. Przyczyn może być wiele, ale czy jedną z nich nie jest brak odpowiedniej komunikacji? Najłatwiej jest odejść, zamiast zostać i porozmawiać.  

Możesz mieć dużo pieniędzy, super dom, najnowocześniejszą technologię. Ale czy to wszystko zastąpi Ci kontakty z drugą osobą?  

Jedno jest pewne – bez wsparcia bliskich osób daleko nie zajedziemy. Dlatego warto dbać o dobre relacje. A relacje z innymi to przede wszystkim dobra komunikacja. 

Bo cóż sprawia większą radość niż kontakt z drugim człowiekiem? 

Abstrahując od tych filozoficznych rozkmin – dobry rozmówca to taki, który więcej słucha niż mówi.  

I to nie jest paradoks. 

A dobra komunikacja jest gwarancją dobrego biznesu.

A Ty jakie masz sposoby na bycie dobrym rozmówcą? 

Komentarze

 1. Ja staram się słuchać drugiej osoby

  OdpowiedzUsuń
 2. O, to ten wpis można by też przełożyć na język blogowania - do blogerów, żeby pisali w interesujący, angażujący sposób oraz do komentujących, żeby z ich komentarzy wynikało, że faktycznie przeczytali wpis ;-)

  Nie czepiałabym się tylko zasady 6, bo spotkałam się z tym, że np. bloger/podcaster w obu miejscach dzieli się tymi samymi informacjami. Na początku byłam trochę zawiedziona, a potem sobie pomyślałam, że przecież nie musi mieć wszystkich tych samych odbiorców w obu miejscach :-)

  A tak w ogóle to ja też z tych, co wolą zamówić przez internet niż telefonicznie... ale to raczej spaczenie po call center :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobra komunikacja między ludźmi to podstawa, ale wiem z własnego doświadczenia, że o nią trudno. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz