Projekt Cialdini. Runda 6: 50 twarzy niedostępności

Niestety nasza przygoda z Cialdinim dobiega końca. Ale jako wisienka na torcie - zasada niedostępności

O co chodzi? Jeśli nie możesz czegoś mieć lub zdobyć, to jest to dla Ciebie cenniejsze. Czyli zasada niedostępności to pierwsza i podstawowa reguła randkowania :)

Czyli jak to działa w praktyce? Przypisujemy większą wartość rzeczom, które stają się dla nas nieosiągalne. Opiszmy to po naszemu, czyli przykładami. 

Im mniej, tym cenniej

Źródło: http://look.jastrzabpost.pl/look/trendy/buty-yeezy-kanye-west-cena_287920.html

 Czy doświadczyłeś kiedyś stania w długiej kolejce? Nie tylko tej do toalety, ale by coś kupić? Wyobraź sobie czekanie w kolejce na jakiś produkt 3 dni przed jego premierą. Nie ważne czy mróz, czy deszcz... W lutym 2016 roku za 850 zł można było kupić na premierze buty Kanye Westa. Do Polski trafiły tylko 33 pary, dostępne w salonie w Warszawie. Co sprawiło, że ludzie zamieszkali pod sklepem, by je kupić? Na pewno po części nazwisko twórcy, ale po części również ich ograniczona ilość.  

Wyścig szczurów

W Internecie można natrafić na sceny pościgów i walk niczym jak z dobrego kina akcji. Tak zaciętych potyczek nie było nawet w "Szybkich i Wściekłych". Jednak nie są to pościgi gangów, tylko biegi z przeszkodami zwykłych ludzi. Po co to robią? Dobre pytanie! Żeby być szybszym od Grażyny spod trójki, żeby widzieć zazdrość Kaśki i dlatego, żeby mieć 50% taniej. 

O co toczą się te batalistyczne sceny? O leginsy, o crocsy, o torebki, o karpie, jednym słowem o wszystko! 

Dla przykładu:

https://www.youtube.com/watch?v=ptsTG_Iu3zg

Tylko od... do...

Zamów dzisiaj dwa garnki, a patelnie otrzymasz gratis!  

Dostałeś kiedyś zaproszenie na pokaz jakichś produktów?
  
Ich ulubioną techniką sprzedaży jest właśnie zasada niedostępności. Och, jak oni potrafią naczarować, jakie cuda sprzedają! A przecież Ty tego tak bardzo potrzebujesz. A jeśli jest taka oferta, to nie może Ci przejść koło nosa!  

Przyjdź do godziny 15.00 z niebieską apaszką, a otrzymasz –50% na zakupy. 

Kuszące, prawda? Tak niewiele potrzeba, by otrzymać zniżkę.  

Wykorzystanie ograniczenia czasowego sprawia, że klienci mają klapki na oczach. Nie maja czasu na przemyślenie zakupu, przez co często kupują niepotrzebne lub nieodpowiednie rzeczy. Ach! Ile razy przytrafiło się to jednej z nas :)

Nie tylko warzywa mogą być świeże, niedostępność też

Dzieje się tak wtedy, gdy ktoś zabiera nam coś, co mamy. I wtedy zaczynamy to doceniać. Klasycznie Polak mądry po szkodzie... 

Już Ignacy Krasicki to wiedział. 

Ptaszki w klatce

"Czegóż płaczesz? - staremu mówił czyżyk młody - 
Masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody". 
"Tyś w niej zrodzon - rzekł stary - przeto ci wybaczę; 
Jam był wolny, dziś w klatce - i dlatego płaczę". 
źródło: http://literat.ug.edu.pl/ikbajk/010.htmCzas na nasz ulubiony przykład, krem de la krem zasady niedostępności - "50 Twarzy Greya"! 

Dlaczego? Opinie o filmie każdy ma swoją, jednak oskarowego poziomu to on nie ma, no nie oszukujmy się. 
W Polsce głównie film można było obejrzeć od 18 roku życia. W innych krajach od 16 lat. Według nas, powinien być ogólny zakaz oglądania! 
"Stracisz kontrolę" sugeruje, że jest to kino najwyższego poziomu erotyki. W pewnych kręgach był uważany za demoralizujący, a nawet niemoralny. Ogólnie zakazany owoc.  

Po takich opiniach postanowiłyśmy zobaczyć, co to jest. Kupiłyśmy butelkę wina, przekąski i z dreszczykiem zaciekawienia i emocji zasiadłyśmy do seansu.  

Chyba nie da się opisać w słowach, jak wielkie było nasze rozczarowanie i zażenowanie poziomem tego filmu. Ale to jest temat na inny post :)
Chodzi nam o to, że pomimo zakazów i limitów wiekowych, pomimo tego wszechobecnego oburzenia, w salach kinowych było pełno osób, w tym spora część niepełnoletnich. Wiemy to ze źródeł, które miały ten wątpliwy zaszczyt oglądania tego filmu w kinie.  

Czy te wszystkie ograniczenia wiekowe, limity, zakazy naprawdę działają? A może tak naprawdę działają w drugą stronę? W końcu nic tak nie kusi jak zakazany owoc... 

Czy można jakoś walczyć z niedostępnością? Problematyczna sprawa. Zaleca się obserwację własnych uczuć, emocji. Można też zastosować kubeł zimnej wody na ochłonięcie. Najważniejsze jest jednak zadanie sobie pytania, czy naprawdę potrzebuję tego produktu? Po co go chcę? Czy spełnia wszystkie moje oczekiwania? Czy gdyby nie jego ograniczona dostępność nadal chciałbym go kupić?

 I w ten oto sposób kończy się Projekt Cialdini, lecz coś się kończy, coś się zaczyna. Mamy sporo pomysłów, więc zostań z nami!

A Ty? Masz jakieś własne doświadczenia z zasadą niedostępności? Daj znać w komentarzu :)


Komentarze