Projekt Cialdini. Runda 5: Zaufaj mi, jestem inżynierem

Gotowy na kolejną zasadę Cialdiniego? To zaczynamy!

Wyobraź sobie biznesmena... Pewnie widzisz eleganckiego pana ubranego w markowy, szyty na miarę garnitur. Włosy ma krótko obcięte, przyprószone siwizną. W ręce trzyma skórzaną teczkę. Z jego postawy emanuje doświadczenie i życiowa mądrość zdobyta podczas wielu trudnych lat w biznesie.

A teraz porównaj ten obraz do najbogatszych ludzi na świecie, Billa Gates'a i Marka Zuckerberga. Wyglądają trochę inaczej, prawda? Prawdopodobnie gdybyś zobaczył ich na ulicy i nie wiedział, kim są, nie zgadłbyś, ile naprawę zarabiają.

Kolejna reguła Cialdiniego to reguła autorytetu. Definicja? Po prostu chodzi o posłuszeństwo autorytetom. Już od najmłodszych lat uczeni jesteśmy posłuszeństwa względem rodziców, potem nauczycieli, szefa, rządu. Darzymy też szacunkiem przedstawicieli takich zawodów jak lekarz, prawnik, biznesmen, itp. 

Źródło: https://sheleadsafrica.org/mark-zuckerberg-check-bias/

Atrybuty władzy

Co jest wyznacznikiem autorytetu? Symbole, takie jak tytuł (naukowy lub zawodowy), ubiór, samochód. Kojarzysz filmiki, w których do dziewczyny podchodzi chłopak, zapraszając ją na drinka? Ona odmawia, chłopak odchodzi i wsiada do jakiegoś super samochodu. Nagle dziewczyna sama do niego podbiega, gotowa dać mu szansę. Przed chwilą mu odmówiła! 

Wiesz, jaka jest jedna z podstawowych zasad prezentacji? Ładny, elegancki ubiór. Prezentujący sprawia wtedy wrażenie osoby kompetentnej, nawet jeśli, no cóż, do kompetencji mu daleko. 

Zgadnij kotku, co mam w środku

Często się zdarza, że reagujemy na osobę, a nie na informacje, które przekazuje. Oglądałeś kiedyś program telewizyjny, w którym występowali eksperci? My kiedyś oglądałyśmy. Program był o sytuacji ekonomicznej. Jako ekspertów zaproszono doktora politologii i profesora prawa. Także tak...

Jak myślisz, dlaczego w reklamach leków, suplementów diety występują osoby przebrane za lekarzy? No przecież, jeżeli lekarz mówi, że jakiś lek jest dobry i przepisuje go swoim pacjentom, to dlaczego mam mu nie wierzyć?

Źródło: http://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/519239,gis-chce-wyzszych-kar-za-niezgodna-z-prawem-reklame-suplementow-diety.html

Nie wszystko jest takim, jakim się wydaje

Zasada autorytetu jest powszechnie wykorzystywana do manipulacji. Jak się bronić? Przede wszystkim, musisz być świadomy, że elementy wpływające na autorytet łatwo można podrobić. Fajny samochód możesz wypożyczyć, garnitur też. Możesz też być profesorem, doktorem habilitowanym, itp., ale to nie czyni Cię automatycznie ekspertem w każdej dziedzinie życia. 

Dlatego zanim posłuchasz czyjejś rady, zapytaj sam siebie: Czy ta osoba jest faktycznie ekspertem? Czy może wypowiadać się na dany temat? Czy ma odpowiednią wiedzę/doświadczenie?

Nie zrozum nas źle. Nie namawiamy do buntu przeciwko autorytetom. Po prostu pamiętaj, że łatwo można w ten sposób dać się zmanipulować. 

Komentarze

  1. Zdecydowanie zgadzam się co do manipulacji. Zawsze śmieszą mnie tabuny dentystów w reklamach rządzących jakiej szczoteczki bądź pasty do zębów używać. Bywają jednak osoby które są wizjonerami i autorytetami i tu przypomina mi się Steven Jobs - zwykły facet w szarym lub czarnym pogniecionym golfie. Sam mógłby nie wzbudzać wyglądem żadnego zaufania a jednak pociągnął za sobą tłumy, swoją wizja i nowatorskim podejściem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Całkowicie się z Tobą zgadzamy. Wyglądem można bardzo łatwo manipulować (niestety)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz