Projekt Cialdini. Runda 1: Nie ma nic za darmo

Co ma wisieć nie utonie -  czas na pierwszą zasadę Cialdiniego! 


Dam Ci coś, ale w zamian... 

Kiedy byłem mały...  Pamiętasz, jak trzeba było dać cioci buziaka, żeby dostać zabawkę? Dziś będzie o tym mowa. Siła i moc oddziaływania tej zasady na człowieka mają swoje korzenie już w dzieciństwie. Od najmłodszych lat rodzice uczą nas, by odwdzięczyć się za przysługi. Na tym polega zasada wzajemności, która jest jednym z najsilniejszych narzędzi wpływu na ludzi.  

Znasz tę silną potrzebę odwzajemnienia się za otrzymane przysługi? Albo poczucie dezaprobaty ze strony społeczeństwa za brak rewanżu? Zasada wzajemności polega na... nie, nie podamy definicji, pokażemy prosty przykład.


Idziesz ze znajomym na kawę, on płaci. Następnym razem czujesz, że to Twoja kolej na zapłatę. 

Wszystko jasne? 

To jeszcze nie koniec. Czytaj dalej! (Źródło: http://lekarze.bridgehead.pl/w-pulapce-wzajemnosci/)


I próbka gratis

Czy dostałeś kiedyś darmową próbkę? Z jednej strony firmy rozdają je w celu promocji. Z drugiej strony wzbudzają one poczucie zobowiązania do zakupu i tym samym trochę manipulują swoimi klientami.  

A może brałeś kiedyś udział w degustacji? My tak! I wiesz co? Tam też działa ta zasada. A jak? Dostajemy przyzwolenie na spróbowanie (nie zawsze kończy się to na jednym kawałku), często też więcej niż jednego produktu, a i z łazienki pozwolą skorzystać. Tyle umileń, więc wypadałoby coś kupić...  

Wyobraź sobie też taką sytuację... Godziny szczytu, upał, głód, 5 min do pociągu i pędzisz, trzeba biec, opracowujesz w myślach najkrótszą drogę. I nagle przed swoimi oczami widzisz różę...czerwoną, z kolcami. Po pierwszym szoku, widzisz, że tę różę trzyma człowiek - nie przewidziało Ci się. Wciska Ci ją nachalnie, dotykając twarzy, myślisz sobie "wtf?!". A teraz wyobraź sobie, że się nie spieszysz, jest pogodny dzień, jesteś po smacznym posiłku i ktoś wręcza Ci różę... bierzesz ją i wtedy słyszysz "Piękna Pani, 5 zł się należy".

Tak, reguła wzajemności często jest wykorzystywana w biznesie... 


Hej, mała. Postawić Ci drinka? 

Kojarzysz scenę z filmu, gdy bohater stawia dziewczynie w barze drinka, dziewczyna, czując się zobowiązana, rozmawia z nim, choć nie zawsze ma na to ochotę...? 

Wszystko, co przedstawiłyśmy do tej pory to przykłady na zasadzie "przysługa za przysługę". (Źródło: http://pl.memgenerator.pl/mem-image/jak-kupisz-mi-dzinsy-to-zrobie-ci-loda-pl-ffffff-3)

Jednak na tym reguła wzajemności się nie kończy.


Oko za oko 

Nie zawsze druga osoba oczekuje korzyści materialnych, czasem są to ustępstwa. Najczęściej ma to miejsce w czasie negocjacji lub kłótni. Kiedy jedna strona gotowa jest ustąpić, gdy druga robi to samo. 


  • Pożyczysz mi 100zł? 
  • No co Ty, to za dużo. Nie mam nawet tyle. 
  • No weź, to może chociaż 20zł? 
  • ... 


Jest to podobne do zasady kontrastu, o której już pisałyśmy TUTAJ. Zmniejszenie prośby postrzegamy jako ustępstwo w naszym kierunku, za które odczuwamy potrzebę rewanżu

… 

Czy dostrzegasz już przykłady reguły wzajemności w swoim życiu? Mamy nadzieję, że, jeśli ktoś będzie chciał wykorzystać ją przeciwko Tobie, będziesz potrafił się bronić. Jak? Nie bój się być asertywny! Powiedz "dziękuję, nie potrzebuję", "nie chcę", itp. Ale, ale! Jedna bardzo ważna uwaga. Pamiętaj, że nie każdy prezent czy przysługa mają Cię zmanipulować i zmusić do czegoś, czego nie chcesz.  


A już za tydzień kolejna zasada. 
To be continued... 

Komentarze